Zastanawiałeś się kiedyś na jakiej zasadzie działa telewizja satelitarna? Dziś może wydawać się to niczym niezwykłym ale trzeba było stu lat rozwoju techniki radiowej aby celując "talerzem" w niebo było możliwe odbieranie setek kanałów telewizyjnych.
Telewizja satelitarna działa w oparciu o nadajniki sygnału (transpondery) umieszczone w kosmosie na sztucznych satelitach naszej planety, które poruszają się po orbitach geostacjonarnych – czyli takich, gdzie prędkość kątowa jest taka sama jak prędkość obrotowa Ziemi dzięki czemu z punktu widzenia obserwatora stojącego na powierzchni Ziemi satelita wydaje się być nieruchomy względem równika.
Anteny odbiorcze nie muszą więc podążać za nadajnikiem – wystarczy jednorazowe wyregulowanie kierunku patrzenia anteny i zamontowanie w jednej ustalonej pozycji.
Satelita telewizyjny pracuje jako przekaźnik – odbiera sygnał z ośrodka nadawczego za pośrednictwem łącza mikrofalowego i retransmituje z powrotem na ziemię pokrywając zasięgiem ogromny obszar. To właśnie największa zaleta telewizji satelitarnej – jeden nadajnik wystarczy aby objąć zasięgiem miliony kilometrów kwadratowych i dotrzeć z sygnałem do setek milionów odbiorców.
Telewizja satelitarna wykorzystuje pasmo wysokiej częstotliwości od 3GHz do 30GHz – jest to pasmo mikrofalowe gdzie długość fali radiowej zawiera się w zakresie 10-100mm. Dzięki tak szerokiemu zakresowi częstotliwości w paśmie transmisyjnym można „upchnąć” ogromną ilość kanałów.