Jak działa Telewizja Satelitarna

Zastanawiałeś się kiedyś na jakiej zasadzie działa telewizja satelitarna? Dziś może wydawać się to niczym niezwykłym ale trzeba było stu lat rozwoju techniki radiowej aby celując "talerzem" w niebo było możliwe odbieranie setek kanałów telewizyjnych.

Telewizja satelitarna działa w oparciu o nadajniki sygnału (transpondery) umieszczone w kosmosie na sztucznych satelitach naszej planety, które poruszają się po orbitach geostacjonarnych – czyli takich, gdzie prędkość kątowa jest taka sama jak prędkość obrotowa Ziemi dzięki czemu z punktu widzenia obserwatora stojącego na powierzchni Ziemi satelita wydaje się być nieruchomy względem równika.

Anteny odbiorcze nie muszą więc podążać za nadajnikiem – wystarczy jednorazowe wyregulowanie kierunku patrzenia anteny i zamontowanie w jednej ustalonej pozycji.

Satelita telewizyjny pracuje jako przekaźnik – odbiera sygnał z ośrodka nadawczego za pośrednictwem łącza mikrofalowego i retransmituje z powrotem na ziemię pokrywając zasięgiem ogromny obszar. To właśnie największa zaleta telewizji satelitarnej – jeden nadajnik wystarczy aby objąć zasięgiem miliony kilometrów kwadratowych i dotrzeć z sygnałem do setek milionów odbiorców.

Telewizja satelitarna wykorzystuje pasmo wysokiej częstotliwości od 3GHz do 30GHz – jest to pasmo mikrofalowe gdzie długość fali radiowej zawiera się w zakresie 10-100mm. Dzięki tak szerokiemu zakresowi częstotliwości w paśmie transmisyjnym można „upchnąć” ogromną ilość kanałów.

Jak działa Telewizja Satelitarna
5 (100%) 8 votes