Antena Naziemna DVB-T
Na rynku można spotkać setki konstrukcji anten przeznaczonych do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Są to między innymi anteny siatkowe, wieloelementowe anteny kierunkowe, anteny kierunkowe z dużym zyskiem, anteny kierunkowe typu YAGI.
Dobór typu anteny najlepszego dla danej lokalizacji dla doświadczonego instalatora nie jest problemem, należy uwzględnić szereg czynników: odległość od nadajnika, moc nadajnika, ukształtowanie terenu na linii nadajnik-miejsce odbioru, zabudowę terenu i wysokość zamontowania anteny.
Antena Satelitarna
Można spotkać wiele różnych konstrukcji anten satelitarnych różniących się kształtem, materiałem wykonania oraz rozmiarem.
Najpopularniejsze są okrągłe anteny stalowe o średnicy 60-80cm. Generalna zasada jest taka, że im większa średnica anteny tym lepszy odbiór sygnału z tym, że im większa antena tym solidniejsze musi być zamocowanie gdyż stawia większy opór dla wiatru.
W bardziej wymagających zastosowaniach polecane są anteny aluminiowe - są lżejsze i nie rdzewieją ale niestety wiąże się to z większymi kosztami.
Multiswitch
Multiswitch to w tłumaczeniu na język polski wielozakresowy przełącznik umożliwiający dystrubucję sygnału z jednej anteny satelitarnej do wielu gniazdek dodatkowo sumujący sygnał z anteny do odbioru telewizji naziemnej.
Spotykane są w różnej konfiguracji wejść i wyjść np multiswitch 9/12 umożliwia podłączenie 12 odbiorników do anteny naziemnej ianteny satelitarnej odbierającej sygnał z dwóch satelitów.
Multiswitche można ze sobą łączyć zwiększając liczbę dostępnych gniazdek.
Konwertery satelitarne
Konwerter jest urządzeniem zamieniającym odbitą od czasy anteny satelitarnej falę radiową na sygnał elektryczny, który może być przetworzony przez dekoder na obraz telewizyjny. Jest to nic innego jak malutka antena z układem elektronicznym wzmacniającym odebrany sygnał w celu przesłania go do tunera satelitarnego.
Konwerter satelitarny Single (pojedynczy) – to najprostszy i najczęściej spotykany rodzaj konwertera z jednym wyjściem na kabel mogący odbierać sygnał z jednego satelity i przesyłać do jednego dekodera. Budowany najczęściej jako pełnozakresowy dla polaryzacji pionowej i poziomej - tuned satelitarny steruje konwerterem i decyduje o tym, który zakres w jakiej polaryzacji jest odbierany.
Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie gdy posiadamy jeden dekoder i jeden telewizor.
Konwerter satelitarny Twin (podwójny) – to tak naprawdę dwa niezależne konwertery zamknięte w jednej obudowie. Za jego pomocą można odbierać dwa różne kanały na dwóch tunerach z jednego satelity.
Zastosowanie takiego konwertera jest również konieczne w przypadku gdy posiadamy tuner PVR i chcemy mieć możliwość jednoczesnego oglądania i nagrywania dwóch różnych kanałów.
Konwerter Quattro – posiada cztery niezależne wyjścia dla dwóch zakresów 10,7–11,75 GHz i 11,75–12,75 GHz w polaryzacji pionowej i poziomej.
Przeznaczony jest do współpracy z multiswitchem – urządzeniem rozdzielającym sygnał.
Przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji antenowej można za jego pomocą przesyłać sygnał satelitarny do kilkuset odbiorników.
Konwerter Quad – łatwy do pomylenia z konwerterem Quatrro z uwagi na identyczny wygląd. Posiada cztery wyjścia na kabel. To urządzenie to tak naprawde cztery niezależne konwertery pełnozakresowe w jednej obudowie działające niezależnie od siebie. Dzięki temu można oglądać 4 różne kanały telewizyjne na 4 odbiornikach lub np. podłączyć dwa dekodery PVR.
Można też spotkać wersję z dodatkowym wejściem do sumowania sygnału z anteny naziemnej DVB-T.
Konwerter Octo – pozwala przesyłać sygnał z jednej satelity do ośmiu odbiorników.
W takiej konfiguracji musimy niestety pociągnąć osiem kabli.
Dodatkowy dziewiąty kabel należy dołożyć jeżeli chcemy dodatkowo mieć możliwość oglądania telewizji naziemnej.
Dla uproszczenia można traktować go jak osiem niezależnych konwerterów pełnozakresowych w jednej obudowie.
Konwerter monoblock –stosowany kiedy zachodzi potrzeba odbierania sygnału z dwóch różnych satelit np. Hotbird i Astra.
To urządzenie powstało z połączenia dwóch konwerterów z wbudowanym przełącznikiem DiSEqC. Dostępny w wersjach single, twin i quad.