Jak samodzielnie ustawić antenę naziemną DVB-T

Jeżeli nie chcemy korzystać z pomocy fachowca antenę DVB-T do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej możemy ustawić sami. Nie jest to wbrew pozorom takie trudne - trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej lokalizacji anteny i skierowaniu jej w kierunku najbliższego nadajnika.

Kilka słów o miejscu zamontowania anteny naziemnej DVB-T

Antena powinna być zamontowana w najwyższym możliwym dostępnym punkcie, najlepiej na dachu ale można to również zrobić na elewacji budynku. Najważniejszą sprawą jest to aby pomiedzy anteną a nadajnikiem nie znajdowały się żadne przeszkody np. wysokie drzewo. Jeżeli coś zasłania antenę należy wybrać inne miejsce na montaż lub zastosować maszt w celu podniesienia anteny ponad przeszkody terenowe.

Jeżeli antenę mamy już zamontowaną możemy przystąpić do ustawiania. Należy skierować antenę w kierunku najbliższego nadajnika DVB-T. W przypadku Warszawy jest to bardzo proste – nadajnik znajduje się na szczycie masztu Pałacu Kultury i Nauki, który widać z wielu kilometrów. Dla innych miejscowości należy najpierw upewnić się, w którym kierunku znajduje się nadajnik. Można się tu posiłkować mapą nadajników a następnie z pomocą kompasu lub „na oko” ustawić antenę w żądanym kierunku. Mapę nadajników DVB-T znajdziemy w internecie np tutaj - klikamy na mapie pinezkę najbliżej naszego miejsca zamieszkania i otrzymujemy lokalizację naszego nadajnika. Można też skorzystać z aplikacji na smartfon DVB-T Finder która działa jak elektroniczny kompas nakierowując nas na najbliższy nadajnik. Aplikacja działa na telefonach z systemem Android. Opis zainstalowania i korzystania z aplikacji DVB-T Finder Po skierowaniu anteny w kierunku nadajnika upewniamy się, że antena jest skierowana poziomo (nie w górę, na skos lub w dół) i dokręcamy śruby mocujące antenę na uchwycie zostawiając lekki luz tak aby można nią było jeszcze poruszać lewo-prawo.

Antenę mamy zamontowaną i skierowaną na nadajnik, co dalej?

Jeżeli udało nam się już skierować antenę w stronę najbliższego nadajnika DVB-T to połowa sukcesu już za nami, teraz trzeba złapać sygnał telewizyjny i precyzyjnie ustawić antenę w jak najlepszym położeniu tak aby uzyskać najwyższą jakość sygnału.  To ważne ponieważ nawet jeżeli przy ustawieniu "na oko" telewizor dobrze odbiera i są wszystkie kanały to nie gwarantuje nam to, że odbiór będzie poprawny w przypadku gorszych warunków atmosferycznych. Najlepsze ustawienie anteny możemy uzyskać na dwa sposoby: korzystając z miernika sygnału TV lub obserwując wartości jakości i siły sygnału na dekoderze lub telewizorze.

Jakość i siła sygnału DVB-T na telewizorzeW znacznej większości przypadków antenę mamy zamontowaną w takim miejscu, że nie możemy jednocześnie kręcić anteną i obserwować na ekranie co odbieramy więc pozostaje nam albo wejść na dach z telewizorem albo poprosić o pomoc drugą osobę. W menu telewizora wyszukujemy strojenie anteny i próbujemy złapać sygnał delikatnie poruszając anteną o kilka mm ze skrajnego lewego wstępnego położenia w prawą stronę po każdym ruchu czekając kilka sekund aby telewizor zdążył się przystosować do nowego ustawienia. Gdy uzyskamy sygnał obserwujemy wskaźniki i poruszamy jeszcze delikatniejszymi ruchami antenę tak aby uzyskać najlepsze wartości jakości i siły sygnału przy czym lepszy jest sygnał o dużej jakości i słabszej sile niż o dużej sile ale niskiej jakości. Gdy uzyskamy najlepsze położenie anteny dokręcamy wszystkie śruby mocujące tak aby antena była nieruchoma.
Jak samodzielnie ustawić antenę naziemną DVB-T
4 (79.29%) 56 votes